Skip to content

Kanuumatkad Võhandu jõel

Leevi

Võhandu Best Of,  Paidra-Leevi-Süvahavva 18 km (4 h), kõige populaarsem.

Võhandu jõgi Paidrast Süvahavvani (Reoni) on Eesti kõige seikluslikum rahvamarsruut. Jõgi on suhteliselt lai, manööverdamiseks on ruumi rohkem kui Ahja jõel. Esimestel kilomeetritel peale Paidrat on vool mõõduka kiirusega, Jõeveere küla kandis algavad kärestikud. Leevil tuleb kanuusid kanda ca 100 m, mööda elektrijaama tammist. Kõige põnevamad kärestikud jäävad Leevi ja Viira vahele, boonuseks on veel 3-6 endist veskikohta (olenevalt sellest kus lõpetate). Tavaliselt on need kanuuga läbitavad. Kaldaid kaunistavad arvukad liivakivipaljandid ja mitu koobast allikatega, soovitame kindlasti tutvuda Vokiniidu koopaga, mis on 18m sügav ja 2m kõrge käik liivakivis.
Veel variante:
Võhandu Best Of +  Paidra-Leevi-Süvahavva-Reo 23 km (5-6h), kõige pikem
Listaku-Paidra-Leevi-Süvahavva 22 km, (5h), sobib algajatele, esimesed 4km aeglane vool

 

Leevi-Süvahavva-Reo, kõige kärestikulisem, 14 km (3 h)
Hinnad alates 20€/inimene

Võhandu jõgi, Reo-Leevaku, 21 km (5 h),

neile, kes ekstreemsusi ei otsi.Jõgi on üsna lai, vool mõõduka kiirusega, nimetamisväärseid takistusi ei esine. Aeru päris käest ära panna siiski ei saa, sel juhul leiad end varsti mõnest põõsast. Vaateid mitmekesistab hulk väiksemaid liivakivipaljandeid. Mõnus marsruut selleks, et lihtsalt nautida päikest ja vett, kala püüda ujuda ning päevitada.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pühajõgi

Pühajõeks kutsutakse Võhandu jõe ülemjooksu, algab ta Kanepi lähedalt ja voolab Võru suunas  ja suubub Vagula järve. Viimasel ajal välja antud kaartidel on ta Võhandu nime all, et aga ei tekiks segadust rohkem tuntud Paidrast algava kanuumarsruudiga, nimetame seda osa jõest vana nimega. Laiuselt ja voolu kiiruselt on jõgi üsna sarnane Ahjaga, kuid marsruudi saab teha pikema, kärestikke on rohkem ja need on veidi äkilisemadki. Kuigi kilomeetreid ei ole eriti palju, on võimalik põletada hulk kaloreid. Nimelt tuleb kanuu korduvalt veest välja tõsta: teele jääb kolm vana veskitammi mis ei ole kanuuga sõidetavad ning mitu väiksemat silda-purret, mille alt kanuu läbi ei mahu. Viimasel, Sulbi-Hutita etapil tuleb maadelda ka paari-kolme suure kuusega, mis vahepeal tee sulgevad.
Matka Pühajõel peaks planeerima maikuusse või juuni esimesse poolde, kuna kesksuvel on seal vett kanuutamiseks tavaliselt liiga vähe.
Palju mõnusam jõgi kui Ahja – kommenteeris üks meie fännidest.
Variandid
Jõgehara-Kärgula-Sulbi-Hutita 19 km (5-6h)
Jõgehara-Kärgula-Sulbi 13 km (4h)