Skip to content

Kanuumatkad Võhandu jõel

Seikluslik kanuumatk Võhandul
Paidra-Leevi-Viira Süvahavva-Reo
Pikkus 14-26 km, kestus 3-6 tundi.  Kõige populaarsem veematkarada Võhandul.

Võhandu on jõgi, mis seostub kanuutamise ja aerutamisega eelkõige Võhandu maratoni kaudu. Aga ka siinsete suurvete ja muul ajal toimuvate kanuumatkade tõttu. Pole ka ime, sest see on tõesti üks maalilisemaid ja samas ka vaheldus- ning seiklusrikkamaid jõgesid Eestis, kus veematkadel käia saab.

Jõgi on siin üsna tujukas. Kohati väga kiirevooluline ja viib kanuu mõnikord omas tempos sinna, kuhu parasjagu tahtmist on.
Sellest hoolimata saab eesseisvate takistuste vahelt manööverdamisega igaüks hakkama kui matkajuhtide juhiseid tähelepanelikult kuulata. Seesugune põnev seiklemine kiirevoolulisel jõel veest väljaulatuvate kivimürakate ja vette langenud puude vahel ongi see, mis teeb ühe kanuumatka nauditavaks. Suurimad kärestikud asuvad kunagiste vesiveskite asukohtades. Olenevalt valitud marsruudist jääb neid teele 4-7. Mõnes kohas meenutab veski asukohta ainult kärestik,
mõnes teises aga hoonete varemed või säilinud veskihoone. Neis paigus võid panna tööle enda kujutlusvõime ja luua silme ette pilte sellest, kuidas elati siin siis kui veskid veel töötasid.

Võhandu jõe kallastele jääb ka arvukalt pilkupüüdvaid liivakivipaljandeid, mida nimetatakse „müürideks“. Lisaks nii mõnigi koobas ja mitmeid allikaid. Suurimat elamust pakub neist Vokiniidu koobas, millel 18 meetrit sügavust kaks meetrit kõrgust. Kuid tuntum neist on muistne pühapaik Uku koobas.

Võib julgelt väita, et just see on kõige seiklusrohkem jõematk Eestis. Matka lõppedes tekib ikkagi see kummaline tunne, et kas tõesti on juba kõik need kilomeetrid seljataha jäänud.

Võhandu jõgi, Reo-Leevaku-Räpina-Võõpsu

See veematkarada on neile, kes ekstreemsusi ei otsi ja soovivad liikuda rahulikus tempos, et lihtsalt nautida looduses viibimist, päikest ja vett. Jõgi on suhteliselt lai, vool mõõduka kiirusega ja märkimisväärseid takistusi ette ei tule. Aerudeta siiski hakkama ei saa, sest juhtimata veesõiduk lõpetab tavapäraselt põõsas. Ilusat ja ehedat loodust täiendab hulk väiksemaid liivakivipaljandeid. Leevakul on pood ja telkimiskoht. Leevakult neli kilomeetrit allavoolu asub jõe kaldal Kopra puhketalu. Seal saab mugavalt ööbida ja saunas käia.