Skip to content

Kanuumatkad Ahja jõel

Ahja Best Of,  Koorvere – Kiidjärve 11 km (ca 3 h)

See on kõige populaarsem marsruut Eestis. Kui räägitakse kanuumatkast Ahja jõel, räägitakse tõenäoliselt just sellest marsruudist. Jõgi ei ole kuigi lai, siin-seal tuleb manööverdada

Ahja jõgi, Koorvere

kivide ja vettelangenud puude vahel. Mõnes kohas on vool üsna kiire, jõgi ise otsustab, kuhu kanuu sõidab, Sinu tahtmistest ja tegutsemisest palju ei olene. Sinu teele jääb kaks kärestikku Koorvere ja Tikuta vesiveski kunagistes asukohtades. Kolmas, kõige ekstreemsem, asub Valgemetsa raudteesilla all. Siin on kogu jõe vesi on suunatud kitsasse kanalisse ja seal ta siis vahutab, lainetab ja kohiseb. Sellel, kes siia esimest korda satub, võtab olemise päris kõhedaks. Aga üleliia karta pole vaja, juhi kanuu otse kahe suure kivi vahelt kanalisse ja edasi lähed juba nagu trammiga mööda rööpaid. Väldi järsku väljapööramist kiirest voolust. Reeglina on siin kohal ka keegi matkajuhtidest, kes juhendab, et kõik ladusalt läheks.

Ahja Best Of + Ihamaru LKA – Koorvere – Kiidjärve 18 km (5 h), hinnad 20 eur/in.

Marsruut kattub suuremas osas eelmisega, aga algab ca 3 km varem, Ihamaru metsast. Jõgi on esimesed 3km kitsas ja käänuline, nõudes kanuutajalt head manööverdamisoskust. Võib juhtuda, et vette langenud puude tõttu tuleb kanuu kaldale tõsta ja teisel pool puud uuesti vette lasta.

Ahja KTK (Kiidjärve-Taevaskoja-Otteni-Porgandi-Kärsa), ca 26km, (6-7 h)

Esimene tund-poolteist kulgeb maalilisel Saesaare paisjärvel. Seejärel tuleb kanuud kanda üle Saesaare elektrijaama tammi. Nüüd muutub vool küllaltki kiireks, möödute Väiksest ja

Ahja jõgi, Otteni.

Suurest Taevaskojast. Seejärel on vool kord kiirem kord aeglasem, jõel on ilusad kõrged metsased kaldad, esineb Taevaskodadest väiksemaid liivakivipaljandeid. Pärast Orajõe suubumist aeglustub vool veelgi, põhi muutub liivaseks ning kaldad lagedamaks.
Lühemad variandid:
Kiidjärve-Taevaskoja-Porgandi 12 km (ca 3 h) ja
Kiidjärve-Taevaskoja-Otteni 9 km

Ahja, Aarnaorg – Koorvere 14 km, (ca 5-6 h, aga tundub, et terve igavik).

Jõgi on kitsas ja väga käänuline, esineb isegi 180-kraadiseid käänakuid. Lisaks sellele esineb ohtralt segavaid oksi ja vettekukkunud puid. Kes kanuuga sinasõber on, see naudib oma üleolekut jõe poolt seatud lõksudest, kel kogemusi napib, sel on esimese tunniga “juhe koos” ning kindlasti soovitab ta matkakorraldajal enne järgmist matka jõge sirgemaks kaevata. Suvisel ajal võib veetase mõnes kohas nii madal olla, et tuleb kanuust väljuda ja veidi maad jalutada. Hea marsruut võistlusteks harjutamiseks või testimaks oma suhet sõbra/sõbrannaga.