Skip to content

Kanuumatkad Ahja jõel

Klassikaline kanuumatk Ahja jõel
Koorvere – Kiidjärve
Pikkus 11 km
Kestus 3 tundi

Kui keegi räägib, et käis Ahja jõel kanuumatkal, võib üsna kindlalt arvata, et juttu on justnimelt sellest marsruudist. Kinnitamata andmetel on seesama Koorvere-Kiidjärve kõige populaarsem kanuumatk Eestis.

Mis see on, mis teeb Ahja jõest nii hinnatud veematkade sihtkoha ja muudab selle marsruudi nii populaarseks. Kindlasti siinne vapustavalt ilus loodus ja jõgi ise. Madalad kaldapealsed vahelduvad kõrgematega, tihedam mets vaheldub lagedamate platsidega. Teele jääb arvukalt suuremaid ja väiksemaid pilkupüüdvaid Taevaskojale sarnaseid liivakivipaljandeid, millest igal oma nimi.

Teekonnale lisavad põnevust kolm väikest kärestikku. Kaks neist asuvad kunagiste vesiveskite asupaikades. Kolmas ja kõige närvekõditavam ootab matkajaid ees Valgemetsa raudteesilla all. Esmakordselt sellesse kitsasse vahutavasse veevoolu sisenemine võib veidi kõhedaks võtta. Matkajuhtide juhendamisel kanalisse õigesti sisenedes saab kanuust justkui trammi- või rongivagun, mis mööda kindlaksmääratud rööpaid kindlalt edasi liigub. Ja uskuge – see on üks igavesti kihvt tunne.

Need vee peal veedetud kolm tundi mööduvad lennates.

Seikluslikum kanuumatk Ahja jõel
Ihamaru LKA – Koorvere – Kiidjärve
Pikkus 14 km, kestus 4 tundi

Naljaga pooleks võib öelda, et see marsruut on kolm kilomeetrit seikluslikum kui eelmine.
Tegelikult algab ta Ihamaru metsast, mis lisab distantsile kolme kilomeetri jagu kitsast ja käänulist veeteed. Mets ja jõgi on sel lõigul teineteisele nii lähestikku, mistõttu leidub vees ja madalal vee kohal murdunud puuoksi ja tüvesid ning see on ajas pidevalt muutuv.Tuleb ette, et sel lõigul ei piisa ainult aerudest. Võib-olla tuleb aeg-ajalt mõnes kohas kanuust välja ronida, et koos sellega üle mõne vette langenud puu ronida või mööduda takistusest paar sammu mööda kallast astudes. Kui turnimised ja keerukamad manöövrid tehtud, ootavad matkajaid ees needsamad kolm kärestikku, millest eelnevalt juba räägitud.
Nelja tunni pikkune matk on jõukohane kõigile.

Kanuumatkad Taevaskojas Ahja jõel

Siia oleme koondanud matkad, mis võimaldavad kanuuga sõita läbi Väikse ja Suure Taevaskoja, näha Neitsikoobast ja Emalätet.

Kõige populaarsemad
Kiidjärve-Otteni 9km
Kiidjärve-Otteni-Porgandi 12km
Pikemad:
Kui alustada 3km enne Kiidjärvet, Tikuta veski asukohast, siis lisandub mõlemale matkale 3km. Kui alustada Koorverest, siis 11km.
Kõige pikem, Kiidjärve-Taevaskoja-Otteni-Kärsa. Pikkus ligikaudu 26km, kestus 6-7 tundi.

Esimene tund-poolteist möödub lummaval Saesaare paisjärvel rahulikult kulgedes ja looduse ilu nautides.Seejärel ootab matkajaid ees pisike füüsiline pingitus kui kanuud tuleb kanda üle kohaliku elektrijaama tammi. Siit alates muutub vool oluliselt kiiremaks. Teele jääb mitmeid vaatamisväärsusi – Taevaskojad, Neitsikoobas, Emaläte, muistne pühapaik ja ohverdamiskoht – mis vee pealt vaadatuna hoopis teistmoodi põnevad kui kallastel jalutades. Kui Väike ja Suur Taevaskoda oma imeliste vaadetega seljataha jäänud,voolab jõgi kord aeglasemini, kord kiiremini. Ometi jääb parasjagu aega, et imetleda kõiki neid kõrgustesse kerkivaid järske kaldaid ja liivakivipaljandeid. Eraldi vaatamisväärsus on Otteni kivisild, mis saanud kuulsaks tänu filmile „Viimne Reliikvia“. Seejärel jõgi rahuneb. Põhi muutub liivaseks ja kaldad lagedamaks, mis muudab matka lõpuosa justkui auga väljateenitud puhkuseks.

Otteni kivisilla lähedal asub RMK Otteni metsamaja ja veidi kaugemal RMK Otteni telkimiskoht.